Haber

ABD: S-400 meselesini çözebilirsek Türkiye’yi tekrar F-35 ailesine kavuşturacağız

Türkiye-ABD Stratejik Sistemi kapsamında Türkiye’ye gelen ve Ankara’da resmi temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘CUMHURBAŞKANINIZ İMZA YAPARKEN ÇOK HEYECANLANDI’

CNNTürk’ten Büşra Arslantaş’a konuşan Nuland, TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin kararı ve ardından ABD’nin F-16 kararına atıfta bulunarak kısaca şunları söyledi:

AMERİKAN GÜVENLİĞİ İÇİN ÇOK DEĞERLİ: Siz kendi parlamentonuzda çalışırken biz de kongremizde Türkiye’nin F-16 filosunu geliştirmesinin Amerikan güvenliği açısından çok önemli olduğunu, tam anlamıyla aktif olmanın ve bu düzeyde katılımcı olmanın, taraflar arasında yük paylaşımı açısından önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorduk. müttefikler. Zaten geniş bir F-16 filonuz var. Ancak bunu geliştirmemiz bizim için önemli olacak. 15 günlük ödemesiz süre Cuma gecesi başladı.

DIŞ İŞLERE TESLİM EDİLEN KURYE: Aslında başkanınız imza attığı anda oldukça heyecanlıydı. Kurye uçağa bindi, Dışişleri Bakanlığına teslim etti, biz de Kongreye tebliğimizi ilettik. Bu bildirim süresi Cuma gününden 15 gün sonra sona erecek ve ardından uygulamaya başlayacağız.

CAATSA S-400’LERLE İLİŞKİLİYDİ: CAATSA yaptırımları hükümetinizin Rusya Federasyonu’ndan S-400 hava savunma sistemi satın alma kararıyla ilgiliydi. CAATSA yaptırımlarını tetikleyen de bu oldu.

‘F-35 AİLESİ’NE DÖNÜŞ: Patriot satışıyla ilgili müzakere sürecindeydik, bu müzakereler devam ederken Türkiye ters gitti. Bu nedenle bugün bazı toplantılar yaptık. Açıkçası bu S-400 meselesini çözebilirsek ki biz de bunu yapmak istiyoruz. ABD, Türkiye’nin yeniden F-35 ailesine katılmasından memnuniyet duyacaktır. Ancak önce diğer sorunu çözmemiz lazım, onu çözerken de Türkiye’nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamalıyız… Ancak bu sorunu aşabilirsek CAATSA sorunu ortadan kalkacak ve F-‘ye dönebileceğiz. 35 konuşma.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu