Haber

AFP’nin ‘seçim’ değerlendirmesi: Kremlin’in Erdoğan’ın kazanmasına neden ihtiyacı var?

Fransız haber ajansı Agence France Press (AFP), sayılı günler kala 28 Mayıs seçimlerine ilişkin bir analiz yayınladı. “Ukrayna, Suriye, NATO: Kremlin’in kazanmak için neden Erdoğan’a ihtiyacı var?” Analizde, “Seçimin galibi, Rusya’nın Ukrayna’daki geniş çaplı askeri operasyonu, Suriye’deki savaş ve Kremlin’in NATO ile çıkmaza girmesi gibi Moskova için önemli olan alanlarda söz sahibi olacak” denildi.

‘KREMLİN İÇİN ERDOĞAN, PUTİN İLE İŞBİRLİĞİ YAPAN BİR İNSANDIR’

“Türkler Pazar günü tarihi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanacak ve uzmanlara göre ülkeyi uzun süre Kremlin’de yöneten Erdoğan’ın kazanacağını umuyor” yorumuna yer verilen analizde, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya’ya yönelttiği “seçime müdahale” hatırlatıldı. : “Kremlin için Erdoğan, son 20 yıldır Rusya Devlet Başkanı Putin ile yakın işbirliği içinde olan tanınmış bir kişidir. Kemal Kılıçdaroğlu, Moskova’yı seçimlere müdahale etmekle suçluyor.”

AFP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CNN’e verdiği röportaja atıfta bulunarak Erdoğan’ın açıklamalarına işaret etti. Geçen hafta CNN’e konuşan Erdoğan, “Rusya ve Türkiye’nin her alanda birbirine ihtiyacı var” demişti.

‘BİRBİRLERİNE İNANILMAZ BİR ŞEKİLDE GİBİLER’

Bağımsız siyasi analist Arkady Dubnov, Moskova-Ankara ilişkilerini yorumlayarak, “Siyasi zihniyetleri, tarzları ve dış dünya ile ilişkileri açısından birbirlerine inanılmaz derecede benziyorlar. “Her ikisi de içtenlikle Batı’nın liberal maliyetlerini küçümsüyor.”

“ÇIKAR ÇATIŞMASI AMA GELİŞİYOR”

Kremlin’e yakın bir dış politika uzmanı olan Fyodor Lukyanov, “Çıkarlarında pek çok çatışma var. Ancak iki lider arasındaki kişisel ve uzun süreli ilişki çok yardımcı oluyor. Birçok farklı konuda ileriye giden bir yol buluyorlar” dedi.

‘RUSYA RAHAT NEFES ALMALIDIR’

Adı açıklanmayan bir Batılı diplomat, “Çıkarları örtüştüğünde birlikte çalışırlar. Erdoğan ile Putin arasında ‘kardeşlik’ yoktur, bu tamamen ticari bir ilişkidir.”

‘ERDOĞAN ÖNGÖRÜLEBİLİR BİR ORTAKTIR’

“Analistler, Batı’ya sempati duyan Kılıçdaroğlu’nun zaferinin mevcut ilişkiyi tehdit edebileceği görüşünde” değerlendirmesine yer verilen analizde, Erdoğan’ın Türkiye açısından “öngörülebilir bir ortak” olduğu belirtildi. -Rusya çıkarları. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu