Haber

Amedspor’a yönelik saldırılarla ilgili Diyarbakır Barosu’ndan suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, lig maçı için Bursa’ya giden Amedsporlu futbolcuların uğradığı saldırılarla ilgili suç duyurusunda bulundu. Baronun Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda, “Bursa’da Amedspor’un bulunduğu otelin önünde ırkçı ve ayrımcı sloganlar atan bir grubun görüntüleri kamuoyuna yansıdı. Gerekli önleyici tedbirlerin alınmasından endişe duyuyoruz.” Bu eylemleri kınadığımızı ve hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyu ile paylaşacağız.”

Daha sonra Baro, kabahat dilekçesini şu notla paylaştı: “Amedspor’un bulunduğu otelin önünde ırkçı eylemlerde bulunan; halkı kin ve kinle alenen tahrik eden veya aşağılayan, Generali kasten tehlikeye atanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu.” Güvenlik ve Hakaret; .

Baronun son paylaşımında yargı göreve davet edildi ve basın açıklaması paylaşıldı. İşte açıklama:

“Bursaspor ve Amedspor Kulübü futbol maçı öncesi dün ve bugün yaşananlara yönelik nefret dolu ırkçı saiklerle gerçekleştirilen saldırı girişimine ilişkin Diyarbakır Barosu’ndan hata açıklaması yapılmış ve önleyici tedbir alınması talep edilmiştir.

Yarışmada, Türkiye’nin korkunç karanlık 1990’larında faili meçhul cinayetlerde 17 bine yakın kişi hayatını kaybederken, paramiliter güçlerin simgesi olan cinayet silahı Beyaz Boğa ve faillerinin posterleri Bursaspor tribünlerine asıldı.

İnsan hakları ihlallerinden sorumlu olan kamu görevlilerinin soruşturulmaması, yani kabahat ve cezadan muaf tutulması sorunu tüm ağırlığıyla devam etmektedir. 1990’larda bölgede görev yapan ve adları birçok ciddi insan hakkı ihlaliyle anılan devlet görevlilerinin cezasız kalma cüretiyle, bir spor karşılaşmasında Kürtlere tehdit unsuru oldular.
olarak gösterilir.

Diyarbakır Barosu olarak ırkçı, nefret ve tehdit içeren afişler asmaktan sorumlu olan kolluk görevlileri hakkında hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ve idari soruşturma başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu