Ekonomi

ASKON’dan Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi değerlendirme

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın, global iktisadi faaliyetlerde gerçekleşen yavaşlamanın ülke ekonomilerini küçülttüğü bir ortamda yüksek enflasyon ile devam edilmemesi gerektiğini belirtti.

ASKON’dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Aydın, yılın ikinci çeyreğinden bu yana global iktisadi faaliyetlerde yavaşlamanın genelde tüm ekonomilerde görüldüğünü kaydetti.

Aydın şunlara dikkati çekti:

” Biz de de yılın sonuna gerçek bu daralma bu bakımdan maalesef tesirini gösterecek. Buna bir türlü bitmek bilmeyen Ukrayna- Rusya savaşı ve tetiklemiş olduğu güç ve besin fiyatları eklendiğinde enflasyonda haliyle üst istikametli bir seyir izliyor.

Saymış olduğumuz bu durumlar enflasyonun global ölçekte yükselmesine talep kısıtlamalarına neden olduğu için tüm merkez bankaları tarafından enflasyona karşı adeta savaş açılmış durumda. Finansal şartlarda sıkılaşma ve ekonomik faaliyetlerde sınırlamalar öncelikli tahlil olarak görülüyor.”

Aydın, “Birçok etkenin ortaya çıkardığı belirsizlik ortamı ve risk artışı endüstride üretimi ve istihdam ortamını olumsuz tarafta etkileme eğilimindedir. Bu eğilimin olumsuz yansımalarından korunmak gayesiyle Merkez Bankası finansal şartları desteklemek ismine faizde indirime giderek ekonomik büyümeyi yani üretimi ve istihdamı desteklemektedir.

Faiz lobicilerinin baskılarına karşın son periyotlarda faizde indirime giderek yanlışsız olanı yerine getiren Merkez Bankası Para Siyaset Şurası’ndan bu taraftaki tutumunu sürdürmesini ve faizi tek haneye çekerek üretimden ve istihdam yana devam demesini beklediğimizi bilhassa belirtiriz.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu