Ekonomi

Bakan Şimşek açıkladı: Zorunlu Afet Sigortası ay sonunda başlıyor

Investing.com – Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zorunlu deprem ve afet sigortasıyla ilgili yeni düzenlemeleri açıkladı. 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nden sonra yürürlüğe giren zorunlu deprem sigortasının kapsamı genişletiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zorunlu deprem sigortasının 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi sonrasında getirildiğini hatırlatarak, bu sigorta ile sivil konutların deprem afetine karşı teminat altına alındığını belirtti. Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK) da bu dönemde kurulduğunu vurgulayan Şimşek, 2012 yılında yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu ile zorunlu deprem sigortasının son halini aldığını ifade etti. Şimşek, 6 Şubat 2023’te gerçekleşen depremler kapsamında yaklaşık 500 bin hasarlı konut için 35 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirildiğini ve 1 Haziran 2024 itibarıyla DASK’ın 11,3 milyon poliçe ile deprem afetine ilişkin teminat sunduğunu açıkladı.

Taşınır mallara sigorta güvencesi

Şimşek, doğal afetlerin artmasıyla birlikte Türkiye’deki hasarların da arttığını belirterek, “Deprem afetinde bina üzerinde yıkıcı hasarlarla karşılaşılırken, diğer doğal afetlerde konut içindeki taşınır mallar daha fazla zarar görüyor. Bu nedenle, zorunlu afet sigortası kapsamında konut içindeki taşınır mallar da sigorta teminatına dahil edilecek.” dedi.

Mevcut durumda yalnızca depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, dev dalga (tsunami) veya yer kaymasının neden olduğu maddi zararların sigorta kapsamında olduğunu belirten Şimşek, yeni düzenlemeyle birlikte sigorta kapsamının genişletileceğini söyledi. Şimşek, kısa sürede devreye alınacak ZAS ile sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edileceğini, deprem teminatı için binaların, diğer afetler için ise binalar ve taşınır malların teminat altına alınacağını belirtti. Ayrıca, köy alanlarının da zorunlu afet sigortası kapsamına ekleneceğini ifade eden Şimşek, hedeflerinin ZAS’ın haziran sonu itibarıyla devreye alınması olduğunu belirtti.

Daha fazla vatandaş güvence altına alınacak

Bakan Şimşek’in açıklamaları, doğal afetlere karşı alınacak önlemler ve sigorta kapsamının genişletilmesi konularında önemli bilgiler sundu. Zorunlu Afet Sigortası’nın devreye girmesiyle birlikte, Türkiye genelinde daha fazla vatandaşın doğal afetlere karşı güvence altına alınması planlanıyor. Bu yenilikler, vatandaşların maddi kayıplarını azaltarak, afet sonrası toparlanma süreçlerini hızlandırmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu