Ekonomi

Bank of America haftalık sermaye hareketleri: Müşteriler hisse senetlerinden dördüncü en büyük çekilişi başlattı

Bank of America Securities, müşterilerinin beşinci hafta üst üste ABD hisse senetlerine yatırdıklarından daha fazla fon çekerek 5,7 milyar dolarlık bir geri çekilmeye yol açtığını bildirdi. Bank of America, bunun bir önceki yılın Temmuz ayından bu yana en büyük ve 2008’de başlayan kayıtlarımızdaki dördüncü en büyük geri çekilme olduğunu kaydetti.

Büyük yatırım kuruluşları ve hedge fonlar hisse senedi varlıklarındaki bu azalmada önemli bir rol oynarken, bireysel yatırımcılar iki haftalık satışın ardından net alıcı oldular. Özellikle, büyük kurumlar üç hafta sonra ilk kez satış pozisyonuna geçerken, hedge fonlar hisse senedi varlıklarını azaltma sürelerini üç haftaya uzattı. Bank of America’ya göre, yatırımcılar ağırlıklı olarak büyük ve orta ölçekli şirketlerde hisse sattı ancak daha küçük şirketlere bir miktar alım ilgisi gösterdi.

Sektörler arasında, teknoloji hisseleri 2008’den bu yana ikinci en büyük ve Temmuz 2023’ten bu yana en yüksek geri çekilme ile en fazla satış faaliyetini gördü.

Buna karşılık, İletişim Hizmetleri sektörü üst üste dokuzuncu hafta yatırımlarda artış gördü ve Tüketici İhtiyaçları hisseleri beş haftadır ilk kez yatırımlarda artış yaşadı, ancak Tüketici Temel Malları hisseleri yatırımlarda azalma görmeye devam etti.

Bir önceki haftaya göre hız kesilmiş olsa da kurumsal müşterilerin hisse geri alımları yüksek seyretmeye devam etti ve üst üste on ikinci haftada da yılın bu dönemi için olağan seviyeleri aştı.

Bank of America stratejistleri bir raporda, “Yılbaşından bugüne, S&P 500 piyasa değerinin yüzdesi olarak kurumsal müşteri geri alımları (%0,42), şu anda 2023’ün zirve seviyelerinden (%0,34) daha yüksek,” diye yazdı.

Hisse senetlerine odaklanan borsa yatırım fonları üst üste ikinci hafta yatırımlarda azalma yaşarken, daha küçük şirketlere odaklanan fonlar ve büyüme stratejilerinin bir karışımına veya odağına sahip olanlar en fazla geri çekilmeyi gördü. Öte yandan, büyük ve orta ölçekli şirketlerin bir kombinasyonuna yatırım yapan fonların yanı sıra değer stratejilerine odaklanan fonların yatırımlarında artış görüldü. Tüm sektörler arasında en fazla yatırım artışı gayrimenkul odaklı borsa yatırım fonlarında görüldü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu