Yaşam

Başbakan’ın Düzenleyeceği Yüzüklerin Efendisi Etkinliği İtalya’da Karışıklığa Neden Oldu

‘Yüzüklerin Efendisi’ tutkunu İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin seriyi onurlandırmak amacıyla düzenlediği etkinlik, kültür sanat dünyasında ve siyasette tartışmalara yol açtı. Muhalefet ise planlanan bu faaliyete tepki gösteriyor. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, büyük hayranı olduğu “Yüzüklerin Efendisi” dizisi için özel bir etkinlik düzenlemek üzere harekete geçti.

Aşırı sağ görüşleriyle tanınan Meloni’nin, geçmişte okul ziyaretlerinde dahi diziden ilham alan kostümleri tercih ettiği biliniyor.

Şimdi hükümeti, JRR Tolkien’in ölümünün 50. yıldönümünü anmak için Roma’daki Ulusal Çağdaş Sanat Galerisi’nde bir etkinlik düzenlemeye karar verdi.

Küratörlüğünü Tolkien uzmanı Oronzo Cilli’nin üstleneceği etkinlikte, diziden seçilmiş bölümlerin yer aldığı multimedya gösterimlerinin de sunulması planlanıyor.

Kültür Bakanlığı bu etkinlik için 250 bin avroluk bütçe ayırırken, açılışa Başbakan Meloni’nin de katılacağı açıklandı ancak bu girişim muhalefetle karşılaştı.

Bazı muhalefet üyeleri ise hükümetin bu şekilde kültür ve medyayı kontrol altına almaya çalıştığını öne sürerek tepkilerini dile getirdi.

Muhalefetin eleştirileri, bu tür devlet temelli faaliyetlerin hükümetin siyasi tercihlerine göre şekillendirilmesinin yanlış olduğu yönünde endişelere yol açtı.

Aynı zamanda Demokrat Parti üyesi olan Ruotolo, konuya ilişkin “Kültürel alan bağımsız olmalı” dedi.

Başbakan Giorgia Meloni’nin bu tepkiler üzerine harekete geçip geçmeyeceği henüz belli değil.

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda. ?

haberbismil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu