Haber

CHP Sinop Belediye Başkanı Adayı Metin Gürbüz, Uğur Mumcu’yu anarak adalet arayışına vurgu yaptı

MUSTAFA USTA

CHP Sinop Belediye Başkanı Adayı Metin Gürbüz, “Uğur Mumcu ne derse desin bugün Türkiye için aynı tehdit, aynı emperyalizm tehdidi devam ediyor. Toplumumuz adalet arıyor, ekonomide adalet arıyor, aynı zamanda inanmak istiyor.” Hukukun üstünlüğü. Hukuk devleti olmak istiyor. Adaletsizlik her yere yansıyor.” “Toplum haklı olarak adalet arayışındadır” dedi.

CHP Sinop Belediye Başkanı Adayı Metin Gürbüz, 31 yıl önce bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu’yu andı. Uğur Mumcu heykeli önünde açıklama yapan Gürbüz, “Uğur Mumcu’nun dikildiği heykelin önünde adliye binası var. Adliye tarihi bir binada. Uğur Mumcu da adliyeye dönüp yüzünü döndü. adalete ve hukuka olan inancını ve adalet arayışını sürdürdüğünün göstergesidir.” “Heykeltıraşımız üstünlüğüne inandığı için bu şekilde yaptı” dedi.

“GÜN BİR GÜN KARANLIK KESİNLİKLE YENİLECEK VE AYDINLIK ÇIKACAK”

Metin Gürbüz şunları söyledi:

“Hayatı boyunca karanlığa müdahale etmiş, cumhuriyet ideolojisine inanmış, bedellerine inanmış bir aydınımızdır. O zaman ne eleştirdiyse bugün de aynı şeyler oluyor. Biz aydınlarımızı, gazetecilerimizi anmak istemiyoruz. Cumhuriyetimizin değerlerini anma törenlerinde yaşatmak istiyoruz. Onlar yaşarken devletin de korumasını istiyoruz. Tıpkı kamu görevlilerinin de korunmasını istediğimiz gibi. Gaffar Okkan gibi değerlerimiz, Cumhuriyeti aydınlatacağına inanılan Abdi İpekçi ve Bahriye Üçok değerleri mutlaka yaşatılmalıdır.Uğur Mumcu ne derse desin aynı tehdit, aynı emperyalizm tehdidi bugün Türkiye için devam ediyor.Toplumumuz adalet arıyor, ve ekonomide adalet arıyor, hukukun üstünlüğüne inanmak istiyor, hukuk devleti olmak istiyor, adaletsizlik her yere yansıyor, toplum haklı olarak adalet arayışında, insanlar ekonomik olarak bekledikleri kuralları istiyor. Siyasi iktidarın iyileştirilmesini ama adaletin de sağlanmasını istiyorlar. Kesinlikle haklılar. Uğur Mumcu’nun bıraktığı mirası sürdüreceğiz. Adalet arayışımız ve hukukun üstünlüğüne olan inancımız devam edecektir. Bir gün mutlaka karanlıklar yenilecek ve ışık gelecektir. Uğur Mumcu’nun diktiği heykelin önünde adliye binası bulunuyor. Adliye tarihi bir binadadır. “Uğur Mumcu’nun adliyeye dönmesi, heykeltıraşımızın adalete ve hukukun üstünlüğüne inandığı için bu şekilde yüzünü göstermesi, adalete olan inancını ve adalet arayışını sürdürdüğünün göstergesidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu