Haber

Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemi polis tarafından engellendi.

Gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 951’inci haftada Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen polis tarafından gözaltına alındı. hakların ihlali. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder de ablukaya alındı.

AYM’nin Galatasaray Meydanı’nda oturma yasağına ilişkin ‘ihlal’ kararının ardından Cumartesi Anneleri, meydana karanfil bırakarak 10 haftadır oturma eylemini sürdürüyor. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Küme Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı. bu haftaki eylem.

18 KİŞİ TUTUKLANDI

Cumartesi Anneleri Hanife Yıldız, İkbal Eren Yarıcı, Maside Ocak, Hanım Tosun, Mikail Kırbayır, Ali Ocak, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, Cihan Kaplan, Hatice Onaran, Fırat Akdeniz, Nazım Dikbaş, İsmail Yücel, Hünkar Hüdai Yurtsever , Arda Polisin müdahalesiyle Yüksel, Wish Aksakal ve Meryem Bars gözaltına alındı.

GAZETECİLER SAHADAN ÇIKARILDI

Gazeteciler de gözaltı işlemlerinin ardından alandan uzaklaştırıldı. Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Lider ve Cengiz Çiçek de meydanda kuşatıldı. Buldan, Cumartesi Anneleri’nin açıklamasını okudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu