Haber

Deprem Master Planı çalışmaları sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Zelzele Master Planı çalışmaları sürüyor. Antalya’nın zelzeleye karşı inançlı hale getirilmesi için hayata geçirilecek Zelzele Master Planı kapsamında başka kurumlarla yapılacak çalışmalar Sarsıntı Master Planı Kurum Bilgilendirme Toplantısı’nda iştirakçilere anlatıldı.

Antalya’nın 19 ilçesini kapsayacak formda hazırlanan Zelzele Master Planı Kurum Bilgilendirme Toplantısı’na Büyükşehir Belediyesi Lider Başdanışmanı Cem Oğuz, Muratpaşa Belediyesi Lider Yardımcısı Emel Uygun Bolten, İmar ve Şehircilik Dairesi Lideri Hüsamettin Elmas, Kent Estetiği Daire Lideri Barış Soykam ile Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve altyapı kurumlarından ilgili teknik işçi katıldı. Toplantıda Kent Estetiği Daire Başkanlığı Zelzele Risk İdaresi Şube Müdürlüğü Ünite Sorumlusu İnşaat Mühendisi Ecehan Olucak tarafından sunum yapıldı.

KENTİMİZİ HAZIRLIYORUZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Başdanışmanı Cem Oğuz Antalya’nın zelzeleye hazırlıklı olması için çalışmaların süratli bir halde sürdürüldüğünü tabir etti.

Yıllarca doğal afet hususlarının ülkede konuşulması lakin hiçbir biçimde planlamasının tam manasıyla yapılmamasına vurgu yapan Cem Oğuz “Çeşitli meslek odaları tarafından Deprem Master Planı kavramı ortaya atıldı. Ancak bunu sahiplenecek kurum kuruluş 2022 yılının başına kadar tanımlanmamıştı. 2022 yılında AFAD tarafından hazırlanan İl Afet Risk Azaltma Planı-İRAP ’ta da Büyükşehir Belediyemizin koordinasyonunda ilgili tüm kurum-kuruluşlar, görevleri ve süreçler belirlenerek hareket edilecek. Kentimizi olası bir deprem ve ya doğal afet konusunda hazırlıyoruz ”dedi.

CBS BİLGİLERİ OLUŞTURULACAK

Deprem Risk İdaresi Şubesi Ünite Sorumlusu İnşaat Mühendisi Ecehan Olucak da sunum yaparak şunları söyledi: “Planın birinci evresi olan “Yapı stoğu tespiti için yapı envanteri çalışmaları” kapsamında mahalle bazında yapılacak mikro bölgeleme ile 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun uygulama yönetmeliğine uygun olarak 1. kademe yapı incelemesi yapılarak risk tahlili için data toplanacak. Yapının bir manada kimlik bilgisi çıkarılarak yapı kullanım hedefi, betonarme, kat sayıları, imal yılı ve emsal yoğunluğu vb. bilgileri elde edilecek. Nüfus datalarının temini çalışmaları da yapılarak CBS verisi olarak işlenecek. Sonrasında risk tahlilleri tamamlanarak Zelzele Master Planı oluşturulacak. IRAP ile “Yapı stoğu tespit çalışmaları” ilçe belediye sorumluluğunda planlandığı için bu çalışmaları öncelikle ilçe belediyelerden ve dayanak olarak büyükşehir belediyemizden oluşturacağımız takımlarla yürüteceğiz. Birebir vakitte altyapı kurumlarının da kendi tesisleri için yapması gereken IRAP’ta belirlenmiş konuları vurgulayarak eş vakitli olarak tamamlanması gerekli ” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu