Teknoloji

DSÖ’den ChatGPT uyarısı: İnanmayın!

Açıklamada, ChatGPT ve Google Bard gibi Büyük Dil Modellerinin (LLM) kullanımında, kuralların yetersiz olduğu ortamlarda hastalığın teşhisine yardımcı olmanın yanı sıra riskler de taşıması nedeniyle dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

“TEST EDİLMEMİŞ SİSTEMLERİN HIZLA KABUL EDİLMESİ HATALARA YOL AÇABİLİR”

Açıklamada, DSÖ’nün sağlık çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla LLM’yi kullanma konusunda “hevesli” olduğu vurgulanırken, test edilmemiş sistemlerin hızla benimsenmesinin hatalara yol açabileceği ve hastalara zarar verebileceği kaydedildi.

Açıklamada LLM’nin dengeli bir şekilde uygulanmadığına dair endişelerin olduğu ve bu uygulamanın yapay zekaya olan güveni de sarsabileceği belirtildi.

YANLIŞ KULLANIM OLASILIĞI VAR

Açıklamada, söz konusu teknolojilerin güvenli, etkili ve etik şekilde kullanılması konusunda titizlik gerektiğine dikkat çekilerek, yapay zekayı beslemek için kullanılan bilgilerin yanıltıcı veya yanlış bilgi üretebileceği uyarısı yapılarak inanmamaları gerektiği belirtildi. .

Açıklamada, Yüksek Lisans’ın, kamuoyunun sağlam sağlık bilgilerinden ayırt etmesi zor olan metin, ses veya video içeriği biçiminde oldukça ikna edici dezenformasyon üretmek ve yaymak için kötüye kullanılabileceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu