Teknoloji

En Beyaz Tüylü Kuş Rekor Kırdı

Kuşlar birbirleriyle sadece ses yoluyla değil, görsel yollarla da iletişim kurarlar. Görsel iletişimdeki en büyük araçlardan biri de kendi tüyleridir. Bu nedenle ışığın az olduğu bölgelerde yaşayan kuş türlerinin kuyruk tüylerinin bazı kısımlarının beyaz olacak şekilde evrimleştiği bilinmektedir. Bu sayede ışık tüylere yansıyanve diğer kuşlarla bağlantı kurun.

Peki, tüyleri ‘en beyaz’ olan kuş Hangisi? Bilim adamları yaptıkları çalışmada bu soruya yeni bir cevap önerdiler. Avrasya çulluğu, beyazlığı şimdiye kadar ölçülen tüm kuş türleri arasında en beyaz tüylere sahip olduğu açıklandı.

Bugüne kadar ‘en beyaz’ olarak bilinenden %30 daha fazla ışık yansıtır:

Tüylerin yapısını elektron mikroskobuyla inceleyen bilim adamları, beyaz tüylerden ne kadar ışık yansıdığını ölçtüler. Sonuçlar, bu kuş türündeki beyaz tüylerin, bugüne kadarki ‘en beyaz’ tüylere sahip olan Hazar sumrusunda bile olduğunu gösteriyor. %30 daha fazla ışık yansıtırgösterdi.

  • Solda: Avrasya su çulluğu, Sağda: Hazar sumru

Bu, Avrasya çulluklarının karanlık ortamlarda daha uzun mesafelerde birbirleriyle iletişim kurabileceği anlamına gelir. Bilim insanlarına göre bu kuyruğun yansımasının bu kadar yüksek olmasının sebebi aslında az ışıklı ortamlarda bulunuyor. Daha  uzun mesafelerde bağlantı kurmak için evrimleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu