Haber

Konya’daki ‘komplo’ davasında veri hazırlama görevlisi ve hemşire beraat etti

Konya’da veri hazırlama görevlisi Özgür K. ve hemşire eşi Sevde K., 20 Ağustos 2020 günü saat 01.00 ile 05.00 saatleri arasında hastanenin ağır bakım ünitesinde yatan 8 hastanın hayatını kaybettiğine dair suç duyurusunda bulundu.

İki memur, oksijen sistemindeki arızalar ve aksamalar nedeniyle hastaların hayatını kaybettiğini belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün açtığı idari soruşturmada, hastanenin diğer binalarından getirilen tüplerle desteklendiği hastaneye oksijen taşıyan tankerin Cihanbeyli ilçesi yakınlarında arıza yaptığı belirlendi.

Sadece 2 hastanın koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği ve gelişigüzel bir ihmalin olmadığı belirtildi.

2 hasta koronadan öldü

Savcılığın yürüttüğü adı geçen soruşturmada, hastalardan Rabia Yalavaş ve Emine Erdoğan’ın belirtilen tarihte yaşamını yitirdiği, 2 hastanın ölüm nedeninin Covid-19 değil Kovid-19 olduğu kaydedildi. oksijen eksikliği nedeniyle.

3 yıla kadar hapis

Savcılık, yaptığı incelemenin ardından Özgür K. ve eşi Sevde K.’nin olay tarihinde o birimde görevde olmadıklarını tespit ederek, çifte 24 Ocak’ta ‘suç işlemek’ suçundan dava açmaları için iddianame hazırladı. tezlerin somut göstergelere dayanmayan dedikodu ve duyumlara dayandığı gerekçesi.

Davanın 8’inci duruşmasında Cumhuriyet Savcısı, mütalaasıyla Özgür K. ve eşi Sevde K. hakkında beraat kararı verdi. ‘suç işlemek’Suçu işlediklerinin anlaşıldığını belirterek 3 yıla kadar hapis cezası istedi.

“O gece 6 kişinin öldüğü anlaşıldı”

Duruşmada son sözleri sorulan çiftten Özgür K. şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu’ndan gelen raporun olumsuz yönlerini kabul etmiyorum. Raporda da belirtildiği gibi kamera kaydı olmadığı ve otopsi yapılamadığı için soruşturmacı herhangi bir disiplin cezası öngörmemiştir. bilirkişi raporuyla o gece 6 kişinin öldüğü anlaşıldı.İşlenen suçlardan beraatimi talep ediyorum.”

“Görevimizi yerine getirdik”

Sevda K dedi ki:

“Memur olarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Beraatimi talep ediyorum.”

beraat ettiler

Mahkeme, Özgür K. ve eşi Sevde K.’nin suçu işleme kastının bulunmadığını belirterek beraatine karar verdi.

haber-dalaman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu