Haber

Moldova Cumhurbaşkanı Sandu, Rusya’yı Moldova’da “yıkıcı eylemler” planlamakla suçladı

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, “Kremlin’in ülkemize şiddet getirme girişimleri başarılı olamayacak” diyerek Rusya’yı ülkesinde yıkıcı eylemler planlamakla suçladı. dedi.

Sandu, başkent Kişinev’de düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Moldova ile ilgili adımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in “Rusya, Moldova’daki durumu istikrarsızlaştırma planları yapıyor” şeklinde açıklama yaptığını kaydeden Sandu, Ukrayna tarafının bu konudaki gizli belgeleri elde ederek Moldova tarafına ilettiğini söyledi.

Söz konusu bilgilerin Moldova kurumları tarafından da doğrulandığını belirten Sandu, geçen yıl ülkesinde protesto eylemleri yapıldığını hatırlatarak, “Rusya’nın topraklarımıza yönelik yıkıcı eylemler gerçekleştirme planı yeni değil. Ülkemizdeki durumu istikrarsızlaştırma girişimleri. geçen yılın sonbaharında da devletin işleyişini baltalamaya yönelik girişimlerde bulunuldu. Ancak bu girişimler geçen yılın sonbaharında yapıldı ve asayiş kurumlarımızın anında müdahale etmesi sayesinde amacına ulaşamadı.” dedi.

Sandu şöyle devam etti:

“Ortaya çıkan plan, yakın gelecekte askeri eğitim almış sivil giyimli sabotajcıların şiddete yönelik eylemlerde kullanılması, devlet binalarına saldırması ve rehin alması öngörülüyor. Bu eylemlerle ülkedeki anayasal düzen yeniden kurulacak. bozulacak, yasal hükümet değişecek, Avrupa bütünleşme süreci duracak ve Rusya Ukrayna’ya devredilecek.Moldova’da Moldova’yı kullanma fırsatı vermek için ülkemizi Rusya’nın emrine verecek yasadışı bir hükümet getirilmesi amaçlanıyor. Rusya’ya karşı savaş.”

“Moldova’ya yönelik eylemlere katılanlar cezalandırılmalı”

Moldova’da barış, asayiş ve güvenliğin sağlanmasının değerine işaret eden Sandu, bu konuda tüm devlet kurumlarının seferber edilmesi ve güvenlik alanındaki risklerle başa çıkmalarını sağlayacak yasa tasarılarının TBMM’de onaylanması gerektiğini vurguladı. parlamento.

Sandu, “Moldova Cumhuriyeti’ne karşı eylemlere katılacak dış unsurlar, siyasi parti ve suç örgütü üyeleri ve bunları savunan herkes cezalandırılmalıdır. Kremlin’in ülkemize şiddet getirme girişimleri başarılı olmayacaktır.” terimleri kullandı.

haber-yayladagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu