Ekonomi

Musk’ın ödeme paketine ilişkin Tesla hissedar oylaması yaklaşıyor

Hissedarlar Perşembe günü oylamaya hazırlanırken Tesla CEO’su Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık yüklü tazminat paketinin geleceği belirsizliğini koruyor. Oylama, Ocak ayında bir Delaware yargıcının paketin hissedarlar için adil olmadığına hükmeden kararının ardından yapılacak. Yaklaşan hissedar kararına rağmen, sonuç Musk’ın maaşının derhal eski haline getirilmesine yol açmayacak.

Tesla’nın yönetim kurulu, Yargıç Kathaleen McCormick’in kararını bozmak için konumlarını güçlendireceği umuduyla hissedarların onayını arıyor. Şirket, oylama öncesinde hissedarlarına yargıcın eleştirisini açıkladı ve gerekirse Delaware Yüksek Mahkemesi’ne itiraz edilebileceğini ve bunun birkaç ay sürebileceğini belirtti.

Ek bir stratejik hamle olarak Tesla, yine Perşembe günü yapılması planlanan yıllık toplantısında kurumsal ikametgahını Teksas’a taşımayı öneriyor. Ancak şirket bunun Delaware mahkemesinin yargı yetkisinden kaçmak için kullanılmayacağını garanti etti.

Hissedarlar Musk’ın ücret paketini onaylarsa, Tesla bunun eleştirilerin tam olarak anlaşılmasıyla birlikte hissedar desteğini gösterdiğini savunmayı planlıyor. Columbia Hukuk Fakültesi Profesörü Zohar Goshen, böyle bir stratejinin Yargıç McCormick’i etkileyip etkilemeyeceği konusunda belirsizliğini dile getirdi.

Hissedarların tazminat planına karşı oy kullanması halinde Tesla, Musk’a ya orijinal 2018 planı ya da yeni bir plan yoluyla tazminat ödemeye kararlı olduğunu ifade etti. Şirket, 2018’den bu yana Tesla’nın hisse değerindeki artış nedeniyle 25 milyar dolarlık potansiyel bir muhasebe ücretine atıfta bulunarak, paketin eski haline getirilmemesinin hissedarlar için önemli ölçüde daha yüksek maliyetlere yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Robyn Denholm geçen hafta Musk’ın şirkete odaklanmasını sağlamak için ücret paketinin önemini vurguladı. Ancak şüpheciler, Musk’ın Tesla’daki önemli hissesini ve uzun görev süresini, Tesla’dan maaş almamasına rağmen görevini bırakma olasılığının düşük olmasının nedenleri olarak gösteriyor.

Şirket ayrıca bir hissedarın yaklaşan oylamanın ve ikametgah değişikliğinin geçerliliğine itiraz eden bir davasıyla da mücadele ediyor. Dahası, Yargıç McCormick’in kararının onanması halinde Tesla, karşı hukuk ekibinin Musk’ın Tesla hisselerinden 5,6 milyar dolarlık bir ücret talep etmesi nedeniyle yasal ücretleri karşılama ihtimaliyle karşı karşıya.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dinarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu