Haber

NATO, Moldova’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Moldova’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve Moldova’nın NATO desteğine güvenebileceğini söyledi.

Stoltenberg ve Moldova Başbakanı Dorin Recean, NATO karargâhındaki görüşmeleri öncesinde basına açıklama yaptı.

Stoltenberg, NATO ve Moldova’nın 30 yılı aşkın süredir birlikte çalıştığını ve son dönemde ortaklığı derinleştirdiğini söyledi.

Rusya’nın özellikle enerji alanında ve dezenformasyon yoluyla Moldova üzerindeki baskısını artırdığını, istikrarı bozmaya ve demokrasiye zarar vermeye çalıştığını belirten Stoltenberg, “Ancak Moldova kararlılıkla karşılık verdi ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşı kınadı.” dedi.

Stoltenberg, “NATO, Moldova’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak destekliyor. Rusya’ya, kuvvetlerini Moldova topraklarından çekmesi çağrısında bulunuyoruz. Moldova bizim yardımımıza güvenebilir.” dedi. dedi.

NATO’nun bu yıl Moldova’nın siber savunma ve stratejik iletişimini geliştirmenin yanı sıra savunma yeteneklerini artırmaya yönelik büyük bir destek paketini kabul ettiğini kaydeden Stoltenberg, Moldova ile siyasi iş birliğinin de artırılacağını, bunun da Moldova’nın AB’sini güçlendireceğini söyledi. işlem.

Moldova Başbakanı Recean, ülkesinin savunma yeteneklerini artırma arzusunu vurguladı ve bu konuda desteklerinden dolayı NATO ve müttefiklerine teşekkür etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının kurumların yeteneklerini ve dayanıklılığını artırma çabalarını tetiklediğini belirten Recean, “Uluslararası misyon ve tatbikatlara katılmak istiyoruz. Bunlar yeteneklerimizi ve birlikte çalışabilirliğimizi güçlendirecek.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu