Haber

Pakistan’da eski Başbakan Khan’ın konuşmalarına yönelik yayın yasağı askıya alındı

Elektronik Medya Düzenleme Kurumu’nun (PEMRA) eski Başbakan İmran Khan’ın konuşmalarının “devlet kurum ve yetkililerine yönelik kışkırtıcı ve asılsız iddiaları” nedeniyle televizyonda yayınlanmasına getirdiği yasak, Lahor Yüksek Mahkemesi tarafından askıya alındı.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, İmran Khan’ın PEMRA’nın 5 Mart’ta getirdiği yayın yasağına yaptığı başvuru Lahor Yüksek Mahkemesi tarafından değerlendirildi.

Mahkeme, PEMRA’nın Khan’ın konuşmalarının televizyonda yayınlanmasını yasaklama kararının ertelenmesine karar vererek duruşmayı 13 Mart’a erteledi.

PEMRA, 5 Mart’ta aldığı kararla eski Başbakan Khan’ın konuşmalarının televizyonda yayınlanmasını “devlet kurum ve yetkililerine yönelik kışkırtıcı ve asılsız iddialar” nedeniyle yasaklamıştı.

PEMRA benzer bir kararı geçen yıl 5 Kasım’da Khan’a vermiş ve bir gün sonra Başbakan Şahbaz Şerif kararın iptali talimatını vermişti.

İmran Han hükümeti Nisan 2022’de düştü.

Pakistan parlamentosunda 10 Nisan 2022’de yapılan güven oylamasında İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu ile düştü.

Ülkede üç kez başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Meclis’te yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunlukla başbakan seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu