Haber

“Rusya saldırmasaydı Finlandiya NATO’ya katılamazdı”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonucunda Finlandiya’nın NATO’ya üye olduğunu ve böylece Moskova’nın istediğinin tersiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Almanca RTLtelevizyonunda, RTL DoğrudanBaerbock, “Rusya uluslararası düzenin, Avrupa barış düzenimizin tüm kurallarını bir kenara atmasaydı, Finlandiya’nın ve umarız İsveç’in bu (NATO) üyeliği var olmayacaktı.” dedi.

Rusya ile bin kilometreden fazla kara sınırı bulunan Finlandiya’nın her zaman ittifakların dışında kalmak ve komşularıyla barış içinde yaşamak istediğini belirten Baerbock, “Ancak Rusya’nın Rusya’ya karşı başlattığı saldırı savaşıyla bu durum tamamen değişti. komşu ülke.” Almanya Dışişleri Bakanı, bu noktada önemli olan hususun Finlandiya’ya “Sizin yanınızdayız. Güvenliğiniz için birlikteyiz” duygusunun verilmesi olduğunu belirtti.

Finlandiya’nın NATO üyeliğinin İttifak’ı daha da güçlendirdiğini belirten Baerbock, Finliler için NATO’ya katılma gününün “daha güvenli yaşayacakları bir gün” anlamına geldiğini söyledi.

Onlarca yıldır tarafsız olan Finlandiya, Türkiye’nin onayının ardından nihayet Salı günü NATO’ya 31. üye olarak katıldı. Rusya ise komşusunun NATO’ya girmesine sert tepki gösteriyor. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Moskova’nın ayrıntı vermeden “karşı önlem” alacağını söyledi.

AFP / ET,AK

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

kiraz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu