Sağlık

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Aralıklı Orucun 2 Haftada Kilo Vermenizi Sağlayan 9 Avantajı!

Kilo vermenin almak kadar kolay olduğu bilinen bir gerçektir. Bu süreçte alıştığınız sistemden vazgeçip yeni bir düzene uyum sağlamanız gerekiyor. Kilo vermenin birçok yöntemi olduğunu biliyoruz ancak bu işlemlerin hepsi sonuç vermeyebilir. Olumlu sonuçların gözlemlendiği bir sistem olan Intermittent Fasting’i inceleyelim.

Müslümanların orucuna benzer bir diyet yöntemi olan Aralıklı Oruç ile kısa sürede kilo vermek mümkündür.

Aralıklı oruç tekniğinde gününüzü yemek yiyip yemediğiniz olarak iki döneme ayırarak vücudunuza aldığınız besinleri kısıtlamış olursunuz. Bunun birçok versiyonu var: 18/6(18 saat yemek yememek, 6 saat yemek yemek), 20/4(20 saat yemek yememek, 4 saat yemek yemek).

Aralıklı orucun normal oruçtan en büyük farkı su içebilmenizdir.

Amaç vücuda giren sıvıyı kısıtlamak değil, kaloriyi kısıtlamak olduğu için aralıklı oruç tutarken su içebilirsiniz. Kalori içeren çay, kahve ve soda gibi içecekler genellikle içilmez.

Peki aralıklı orucun faydaları nelerdir?

Bu mükemmel prosedürün birçok fiziksel ve zihinsel faydası vardır. Kilo vermenize yardımcı olacak en iyi 9 faydaya bir göz atalım.

1. Aralıklı oruç, kalori alımınızı azaltır.

Aralıklı oruç ile yemek yeme aralıklarınızı kısıtladığınızda vücudunuza giren besin miktarı azalır, çünkü aralıklı oruca başladıktan bir süre sonra iştahınız da azalır ve kısıtlanır. Bu kalori alımınızı azaltacaktır.

2. Bir araştırmaya göre aralıklı oruç sadece kas kütlesini korumakla kalmaz, aynı zamanda vücut yağını da azaltır.

Uzun süre yemek yemediğinizde vücudunuz içindeki besin depolarını tüketmeye başlar. Bu, yağ olarak depolanan kalorileri tüketmek ve vücudunuzun yağ yüzdesini azaltmak anlamına gelir. Bu kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır.

3. Yapılan bir araştırmaya göre aralıklı oruç, insülin direncini azaltır ve yağ oksidasyonunu artırır.

Bu, gelecekte diyabet geliştirme riskinin azalması anlamına gelir! Hem kilo vermek hem de sağlığınızı korumak için tamamlayın.

4. Aralıklı oruca başladığınızda, daha az tıkınırcasına yeme ataklarınız olur.

Çünkü aralıklı oruç iştahınızı kısıtlar. Bu, israf edilen gıdalara karşı zayıflığınızı kırmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Böylece bir süre sonra canınız daha çok atıştırmak isteyecek ve sağlıksız abur cuburlardan kurtulacaksınız.

5. Yapılan bir araştırmaya göre peptit gibi açlık hormonları yükselirken, ghrelin gibi açlık hormonları oruç dönemlerinde azalıyor.

Daha az aç olmak, daha az yemeniz ve normalde daha az kalori almanız anlamına gelir. Kilo vermek için en önemli faktör alınan kalori miktarını azaltmaktır.

6. Bu doğal olarak iştahınızın dengeli ve kontrollü olmasını sağlar.

Bu, kilo verme sürecinizde daha sağlıklı beslenmeye başlamanız için önemli aşamalardan biridir çünkü iştahınızı kontrol ederseniz daha az kalori içeren sağlıklı besinlere yönelebilirsiniz.

7. Aralıklı oruç sırasında vücudunuz, aşırı depolanmış yağ da dahil olmak üzere çeşitli kilo verme kaynaklarına uyum sağlar.

Kilo verirken vücudunuzdaki istenmeyen yağlardan kurtulabileceğiniz mükemmel bir yöntem olan aralıklı oruç yöntemi, vücudunuzda metabolik esneklik oluşturarak karbonhidrat ve yağların verimli kullanılmasını sağlar. Dahası, vücudunuzun yakıt kaynakları arasında geçiş yapma yeteneğini artırarak vücudunuzun yağ yakma potansiyelini en üst düzeye çıkarır.

8. Kronik enfeksiyonlar genellikle obezite ile ilişkilendirilir ve kilo vermenizi zorlaştırabilir. Öte yandan aralıklı oruca başlamak, enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlar.

Böylece aralıklı oruç işlemi, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltarak vücutta kilo kaybı için bir sistem sağlar.

9. Son olarak, aralıklı oruç, kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve insülin direnci riskini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.

İnsülin direnci kilo alımına neden olabilecek bir başka faktördür. Araştırmalara göre sistematik aralıklı oruç, insülin direncini azaltarak kilo vermenize yardımcı oluyor!

Ek olarak, obez insanlar üzerinde yapılan bir denemede, aralıklı oruç, insülin seviyelerinde iyileşme ile sonuçlanmıştır.

Böylece aralıklı oruç yöntemi, tip 2 diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu