Haber

Şile Sofular Köyü’nde Denizde Bulunan Gülleler Yok Oldu

Şile Sofular Köyü’nde denizde bulunan top mermileri, Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’nın (SAS) kararıyla gruplar tarafından imha edildi. Geçtiğimiz Cuma günü denizde top mermisi olduğunun tespit edilmesi üzerine SAS ekipleri bölgede tarama yaptı. Bombardımanların kaldırılmasının ardından konutların ve plajın bulunduğu bölgede güvenlik önlemi alındı. Tespit edilen 28 top mermisi sabah saatlerinde SAS ekipleri tarafından imha edildi.

Olay, geçtiğimiz Cuma günü Şile Sofular Köyü’ndeki Sofular Halk Plajı’na yüzmeye gelen bir vatandaşın denizde çok sayıda patlamamış top mermisi görmesi üzerine ortaya çıktı. Olay yerine jandarma ve itfaiye sevk edildi. Jandarma ekipleri tarafından Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’na (SAS) bilgi verildi. Sahil boşaltılırken, plaja girişler de kapatıldı.

İlk gün hava koşulları nedeniyle dalış mümkün olmazken, 29 Temmuz Cumartesi günü kıyıdan 10 metre açıkta 1-1,5 metre derinlikte bölgeye dağılmış 9 şüpheli cisim bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı SAS Küme Komutanlığı tarafından yapılan incelemede şüpheli cismin gülle olduğu belirlendi. 30 Temmuz Pazar günü dalış yapan SAS ekibi, bahis alanında en az 28 top mermisi tespit etti. Bu mühimmatlardan sekizi tespit ve imha için SAS ekibi tarafından indirildi. Jandarma ekiplerinin aldığı güvenlik önlemlerinin ardından saat 09.15 sıralarında denizden indirilen 28 top mermisi SAS grupları tarafından bir araya getirilerek imha edildi.

haberceltik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu