Haber

Sırp lider Vucic, Tiran’da yapılacak AB-Batı Balkanlar Zirvesi’ne katılmayacaklarını söyledi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin Topluluk ve Kosova’nın Dönüşü Bakanı olmasına tepki göstererek, 6 Aralık’ta yapılacak Avrupa Birliği (AB)-Batı Balkanlar Zirvesi’ne ülkesinden kimsenin katılmayacağını söyledi.

Yerel bir televizyon kanalına konuşan Vucic, Kurti’nin seçimlerde en az oyu alan Nenad Rasiç’i Sırp milletvekillerinin onayı olmadan bakan olarak atamasına ilişkin sert açıklamalarda bulundu.

Kosova’daki Sırpların sürgüne gönderilmeye çalışıldığını savunan Vucic, AB’nin seçimlerde en az oy alan Rasiç’in bu göreve atanmasını kınamamasını eleştirdi.

Kararı veren Kurti için “terörist pislik” ifadesini kullanan Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova’nın tüm demokratik süreci ihlal ettiğini savundu.

“Seçtikleri adam Rasiç’ten beter. Ona terörist pislikten başka kimse güvenmiyor. Bizi böyle korkutabileceklerini sandılar. İstediğini yapabilirsin, istersen beni öldür ama Sırbistan kutsaldır. Asla teslim olmayacağım.” ,” dedi Vucic. dedi.

Tüm bu olaylar sonucunda 6 Aralık’ta Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapılacak AB-Batı Balkanlar Zirvesi’ne Sırbistan’dan kimsenin katılmayacağını dile getiren Vucic, “İlk kez böyle bir şey oluyor. .Oraya git Sırbistan nasıl suçlu?Konuşursun ama suç bulamazsın.Sorun değil.Sırbistan olmadan nasıl olacak bakarız.” değerlendirmesini yaptı.

Vuciç’in yarın Belgrad’da AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi ile görüşmesi bekleniyor.

Kosovalı Sırplar tepki gösterdi

Bu arada Kurti’nin Rasiç’i bakan olarak ataması Kosovalı Sırplar arasında tepkiyle karşılandı.

Sırp Listesi’nden Kosova’da yapılan açıklamada Rasiç’in Sırp milletvekillerinin onayı olmadan atandığı belirtilirken, atamanın anayasaya aykırı olduğu ileri sürüldü.

Açıklamada Kurti’nin yanında “sadık Sırpları” istediği için böyle bir hamle yaptığı aktarılırken, Sırp milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi’ne başvuracakları kaydedildi.

Sırp Listesi’nde Goran Rakiç’in istifasının ardından boşalan bakanlık koltuğunun, Kosova’da 2021 seçimlerinde oyların yüzde 0,17’sini alan Halkın Özgürlük Hareketi’nden Rasiç’e verildiği kaydedildi.

Kosova’daki Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanlığı, Kosovalı Sırplar için büyük önem taşıyan ülkedeki azınlık topluluklarından birine veriliyor.

Öte yandan Sırbistan ile Kosova arasında plakalar nedeniyle yaşanan gerginliğin azalmasının ardından Vucic’in açıklamalarının bölgeye yansımasının merak edildiği belirtildi.

Sırbistan ise 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu