Haber

TFF Başkanı Büyükekşi’den “altyapı” vurgusu Açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, öncelikle Harika Lig kulüplerine akademi zaruriliği getirmeyi planladıklarını belirtti.

İzmir’deki temasları kapsamında dün Altınordu’nun Metin Oktay Tesisleri’nde incelemelerde bulunan Büyükekşi, yaptığı açıklamada, bu kulübün Türkiye için gurur kaynağı bir tesis yaptığını söyledi.

Tesis yapmanın tek başına bir şey ifade etmediğini kaydeden Büyükekşi, “Bir sistemle ve amaca uygun seçimler yaparak Türkiye’nin dört bir tarafından çiçekleri buraya getirmişler. İnşallah yarın hepsi tomurcuklar, güller açacak. Türkiye açısından altyapıdan kıymetli oyuncular yetişecek. Hem Türk kadroları için hem Avrupa kadroları için ancak en değerlisi de Türk Ulusal Grubu için.” dedi.

Büyükekşi, Altınordu’nun mevcut altyapısında bulunan oyuncuların alt yaş kategorilerinde milli formayı giydiğini hatırlatarak, “Bu da bizim açımızdan son derece değerli. Zira bizim de esasen burayı ziyaret etmemizin bir gayesi Üstün Lig kadrolarına önümüzdeki yıl içinde akademi mecburiliği getirmek istememiz. İki hafta evvel Trabzonspor’un tesislerini ziyaret ettik. Bugün de burayı ziyaret ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda da Almanya, Hollanda, Belçika, daha sonra İspanya, İngiltere, Portekiz’i ziyaret etmek istiyoruz. Hem bizim Türk gruplarının bütçesine uygunluğunu hem de sistemi denetim etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Bu konuda Altınordu Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan’ın kendilerine destek olacağını aktaran Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü gayemiz şu grup, bu ekip değil. Maksadımız tam Türk futbolunda yeni bir etap kaydedebilmek, üretime geçmek. Zira maalesef üretmeden tüketmek mümkün değil. Onun için Türk futbolu şu anda ekonomik açıdan büyük bir darboğazda. Kendi kaynaklarımıza yönelmemiz lazım. Kendi kaynaklarımıza yönelmemiz için de evvel bu akademinin temellerini atıp, hem tesis açısından hem de bir metodolojiyle Türkiye’deki takımların aynı şekilde eğitim almasını sağlayarak 5-6 bin kişilik bir oyuncu havuzu yaratmak istiyoruz. Ondan sonraki adım, başarıyı gerçekleştirebilirsek, 1. Lig’e de tıpkı halde akademi mecburiliği getirebilmek ve bunlara bütçe yaratmak.”

Büyükekşi, anlık başarıların hiçbir kıymeti olmadığını belirterek, “Önemli olan sürdürülebilir muvaffakiyetleri sağlayabilmemiz. Sürdürülebilirlik Türk futbolu açısından son derece değerli. Ben evvel hayal ederim. Sonra hayalimi resmederim. Biz de artık hayal ediyoruz. İnşallah bunu süratli bir biçimde hayata geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Altınordu Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan ise 30 milyon genci bulunan Türkiye’de futbolun üretime geçeceğine inandığını belirterek, “Gerçek, üretken, sürdürülebilir, sistemli akademilere geçişte artık Muhteşem Lig kulüplerimiz de taşın altına elini koysun. Zira nitekim bizim çocuklarımız var, hammaddemiz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu