Teknoloji

Türkiye’de kurulacak! Katar ile 60 milyon dolarlık atılım

Türkiye, çip teknolojisinde söz sahibi olmak için Katar ile 60 milyon dolarlık ortak yatırım için düğmeye bastı. Katar makine tedariğinde, Türkiye ise bilgi ve insan kaynağında aktif rol oynayacak.

Pandemi ile birlikte dünyada başta otomotiv olmak üzere birçok alanda teknolojik üretimi etkileyen “çip” teknolojisinde Türkiye üst lige çıkmak için düğmeye bastı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Katar ile birlikte çip teknolojisine yaklaşık 60 milyon dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı. Katar’ın daha çok makine tedariki tarafında, Türkiye’nin ise bilgi ve insan kaynağı tarafında yer alacağını kaydeden Kacır, yatırımın Türkiye’ye yapılacağını söyledi. Kacır, bunun bir ilk adım olacağını söyledi.

SAVUNMA İÇİN CIPS ÜRETİYORUZ

SABAH’a açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, çip meselesinin bir “üretim” ve “tasarım” meselesi olduğuna değinerek, üretim için somut hazırlıkların olduğunu söyledi. Mehmet Kacır, “Savunma sanayinde 250 nanometre çip üretiyoruz, Türkiye akıllı mühimmatlar için fotodetektör çipi üretiyor. Ama şimdi bunu 65 nanometreye indirmeye çalışacağız.”

KATAR’DAN MAKİNE TEMİNİ

Katar ile çip üretimi konusunda ortaklık kurulacağını açıklayan Kacır, “60 milyon dolara yakın yatırım yapacağız. Büyük ölçüde makine tedarik ediyorlar. Bilgi birikimimiz ve insan kaynağımız yoğunlaşacak.” Kacır, yatırımın Türkiye’de yapılacağını belirterek, “Bu bir ilk adım olacak ama daha geniş bir çalışma için hazırlıklarımız var. Bu konuda Türkiye’ye bir yabancı yatırım daha gelebilir.”

TASARIM EKOSİSTEMİNİ ETKİNLEŞTİRECEĞİZ

Katma maliyet açısından tasarımın üretim kadar değerli olduğunun altını çizen Kacır, “İki yeni çağrı yaptık. Milli Teknoloji Genel Müdürlüğümüz rekabet öncesi iş birliği çağrısı yaptı. Chip tasarımcıları ile Arçelik, Vestel gibi büyük markaları buluşturuyoruz. teşvik edelim. Küçük tasarım. İstanbul Kalkınma Ajansı ekiplere çağrı yapıyor, yakında duyuracağız. Burada da tasarım ekosistemini harekete geçireceğiz.” Kacır, Türkiye’de çip tasarımcıları olduğunu ve bu tasarımcılar ile ekosistem arasında etkileşim olması gerektiğini belirtti.

ÇİP SEKTÖRÜNDE REKABET YARIŞI HIZLANIYOR

Modern teknolojilere güç veren yarı iletkenlerde fırsatları kaçırmak istemeyen ülkeler, bu alandaki jeostratejik girişimleriyle küresel rekabette öne geçmeye çalışıyor. Küresel yarı iletken pazarının 2030 yılında 1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilirken, bu alanda bağımsız olmak isteyen ülkeler çip teknolojisine yönelik stratejiler hazırlıyor. ABD, Çin, İsrail, Japonya, Güney Kore, Almanya ve İngiltere bu alanda stratejiler oluştururken, teşvik sistemlerini yeniden yapılandırarak milyar dolarlık yatırımlara başlıyor.

 

KAYNAK: SABAH

haber-polatli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu