Ekonomi

Asya borsaları, Wall Street’teki piyasa rallisinin durmasıyla düştü

Asya-Pasifik piyasaları, Wall Street’in piyasa rallisinde bir duraklama görmesiyle ve geniş piyasa endeksinin Ağustos 2022’den bu yana en yüksek kapanış seviyelerine yakın dalgalanmasıyla düştü.

Bölgedeki yatırımcılar da bu hafta açıklanan ekonomik verileri beğendi.

Avustralya hisse senetleri, ülkenin ticaret fazlasının Nisan ayında beklenenden fazla düşerek 11.16 milyar A$’na (7.44 milyar$) düşmesinin ardından marjinal bir düşüş yaşadı.

Japonya’da Nikkei 225, Çarşamba gününden itibaren marjinal bir düşüşle düşüşünü sürdürürken, Topix düz çizgiye yakın işlem gördü. Japonya’nın ilk çeyrek için yıllıklandırılmış GSYİH’sı, ekonomistlerin beklediği yüzde 1,9’un ve ön rakamlarda açıklanan yüzde 1,6’nın üzerinde, yüzde 2,7 olarak revize edildi.

Güney Kore’de Kospi %0,29 ve Kosdaq %0,21 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi %0,82 düşerek bölgedeki kayıplara öncülük ederken, anakara Çin piyasaları da kırmızı renkteydi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,15 düştü ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,41’lik daha büyük bir kayıp gördü.

Hindistan Merkez Bankası’nın bugün faiz kararını açıklaması bekleniyor. Ekonomistler, Hindistan Merkez Bankası’nın faiz oranlarını üst üste ikinci kez yüzde 6,5’te tutmasını bekliyor.

ABD’de bir gecede üç ana endeks de karışık kapandı. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla yüzde 0,38 ve yüzde 1,29 düşerken, Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 0,27 yükseldi.

konak-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu