Ekonomi

Bayburt’ta Parazit Mücadelesi Kapsamında 3 Bin Koyun Yıkandı

Bayburt’ta ‘Küçükbaş Hayvancılıkta Parazit Kontrolü’ kapsamında 3 bine yakın koyun mobil koyun yıkama makinelerinde yıkandı, temizlendi ve ilaçlandı.

Bayburt’ta İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri küçükbaş hayvanların hastalanmaması için yıkama ve ilaçlama çalışmalarına hız verdi.

Hayvan sahiplerinin talepleri doğrultusunda portatif koyun yıkama banyolarını vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Aydıntepe İlçe ve Orman Tarım Müdürü Veteriner Hekim İbrahim Köksal, bu çalışma ile hayvan refahının sağlandığını, vatandaşların iş gücünün yarı yarıya azaldığını ve zaman kazanıldı.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak her zaman vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladıklarını, iç ve dış parazitler için çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüklerini belirten Köksal, “İlimizin yaptığı bu makine. yetiştiricilere sunulan teklifler olabildiğince hayvan refahı ve insan gücüne hakimdir.Vatandaşlarımızın bu talebini elimizden geldiğince karşılıyoruz.Onları ağırlıyoruz, birebir etkinliğe katılıyoruz.Bilindiği gibi nezle ile mücadele iç-dış parazit kış ortamına girmeden yapılmaktadır.Bu noktada yetiştiricilerimize bilgi vererek katkımızı sağlamaktayız.”

“Katkılarımız devam edecek, hayatı kolaylaştırıyoruz”

Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak civar illerden gelen talepler doğrultusunda portatif koyun yıkama banyolarını yetiştiricilerin kullanımına sunduklarını belirten Köksal, “Çevre illerimizle iç içe olduğumuz için bazen dışarıdan talepler gelebiliyor. il ve onların çabalarına katkıda bulunuyoruz. Bu yönde katkılarımız tüm hızıyla devam edecek kısacası hayatı kolaylaştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Daha önce 2-3 günde hayvanlarımızı ilaçlarken bu proje ile 4-5 saatte 3 bine yakın hayvanı yıkayıp ilaçladık”

Trabzonlu yetiştiricilerden Fatih Küçük, hayvan iç ve dış parazitlerinin önlenmesi için yürütülen projenin yetiştirici olarak kendilerine büyük katkı sağladığını belirterek, “Daha önce bu seyyar çamaşır makineleri yokken. , hayvanların yıkanması ve iç ve dış parazitlerinin yapılması 2-3 gün sürdü.Bu proje ile “Bugün yaklaşık 4-5 saatte 3 bine yakın hayvanımız yıkandı ve ilaçlandı. Kısacası günlerce sürecek işimizi 4-5 saatte bitirdik.”

Damızlık Küçük, verilen hizmetten dolayı Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teşekkürlerini iletti. – BAYBURT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu