Ekonomi

Ticaret Bakanı Bolat: 3,6 milyon ihracat beyannamesi kapsamında işlemler yürütüldü

Bolat, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2024 bütçelerine ilişkin sunumunda, ticaret politikası tedbirleri kapsamında 64 ürün kümesinde 126 anti-damping ve sübvansiyon tedbirinin alındığını belirtti. 23 ülkeden geliyor.

Bakan Bolat, söz konusu anti-damping tedbirleri ve ek gümrük vergisi uygulanan ürünlerden bu yılın Ocak-Eylül döneminde 54,3 milyar dolar ithalat yapıldığını söyledi.

Bolat, Türkiye’de e-ticaret hacminin bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 110 artarak 652 milyar liraya ulaştığını belirtti. “Temmuz 2022’de Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da önemli değişiklikler yapıldı. Burada amaç rekabete aykırı ve kısıtlayıcı faaliyetler ile tekelleşmenin önüne geçerek çok oyunculu bir piyasa yapısının oluşturulmasıdır. Çalışmalarımız devam edecektir.”söz konusu.

“2023 YILINDA 9 BİN 761 FİRMA VE 44 BİN 802 İŞ DENETLENDİ”

Son dönemde fahiş fiyat artışları ve stokçulukla mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Bolat, otomotiv, emlak ve diğer alanlarda yaptıkları kontroller sonucunda 400 milyon liranın üzerinde idari para cezası uyguladıklarını belirtti.

Bolat, gayrimenkul sektöründeki spekülatif fiyat artışlarından kaynaklanan tüketici mağduriyetlerinin piyasa gerçekliğinden uzak bir şekilde giderilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Gayrimenkul ve ikinci el araç satışlarında geçersiz ilanlarla spekülatif fiyat oluşumlarının önlenmesi amacıyla getirilen reklam yasağı uygulamasının bugün başladığını hatırlatan Bolat, şöyle konuştu:

“81 ilde hiçbir gerekçeye dayanmayan fahiş fiyat artışlarına karşı piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu kapsamda 2023 yılında 9 bin 761 firma ve 44 bin 802 ürün denetlendi. Şu ana kadar 90 milyon dolar ödeme yapıldı.” Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun tespit ettiği firmalara.” “TL para cezası kesildi.”

Bolat, Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle fiyat indirimi kampanya çağrılarının gıdadan tekstile, mobilyadan elektroniğe, beyaz eşyadan kozmetiğe kadar birçok alanda karşılandığını söyledi.

“İTHALATTA 234 BİN ÜRÜN DENETLENDİ”

Bolat, Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) uygulamasıyla zararlı ve sağlıksız ürünlerin Türkiye’ye gelmesini önlemek amacıyla gümrüklerde kontrol yapıldığını belirtti. “Bu kapsamda ithalatta 234 bin ürün denetlendi ve 424 milyon lira idari para cezası kesildi.”dedi.

Bolat, tüketici sağlığı ve güvenliğinin korunması, yanıltıcı reklamlarla mücadele, fiyat etiketleri, ürün güvenliği ve mesafeli sözleşmelerle ilgili birçok alanda yapılan kontrollerde 15 Ekim itibarıyla 230 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulandığını belirtti.

Bolat, 44 bin 927 işletmede raf ve kasa fiyatları arasındaki farklara ilişkin kontroller yapıldığını söyledi. “Bu kapsamda 27 milyon lira idari para cezası kesildi. Tüketici hakem heyetleri önünde 516 bin başvuru sonuçlandı ve 2,7 milyar liralık uyuşmazlıklar çözüldü.”söz konusu.

“DEPREMDEN korkan esnafa sağlanan finansman miktarı bu yıl 139 milyar lirayı aştı”

Bolat, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremde zarar gören esnafın Halkbank’a olan kredi ödemelerinin iki kez ertelendiğine dikkat çekti. “Deprem bölgesinde esnafımıza çok uygun şartlarda sürekli indirimli kredi imkanı sağlıyoruz. Bu kapsamda 2022 yılından bu yana esnafımıza 423,5 milyar lira, yüzde 50 ve yüzde 100 faizli indirimli kredi imkânı sağladık. Bu finansmanın tutarı 2023’te 139 milyar liraya ulaşmasını sağladık, bunu aştık.”İfadelerini kullandı.

“NİTELİKLİ İŞÇİ İSTİHDAM DESTEĞİNİ 1 İŞÇİ İÇİN YILLIK 136 BİN LİRAYA ÇIKARDIK”

Kooperatiflere verilen desteklere değinen Bolat, özellikle kadın kooperatiflerine önemli miktarda hibe desteği verildiğine dikkat çekti.

Bolat şunları söyledi:

“Makine, ekipman ve demirbaş alım desteğini 400 bin liraya çıkardık. Stand ve fuar katılım desteğini 30 binden 60 bine çıkardık. Nitelikli işçi istihdamı desteğini ise yıllık 136 bin liraya çıkardık.” 1 işçi ve 2 işçi 273 bin lira. Öte yandan Kasım 2019 itibarıyla “O tarihten bu yana aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 33 farklı ülkeden 143 akreditasyon talebi geldi. Helal Akreditasyon Kurumu bugüne kadar toplam 50 akreditasyon kararı verdi ve helal belge sayısı 1200’ü aştı.”

Bolat, ihracat ve ithalat beyannamesine ilişkin bilgiler de paylaştı. “Bu yılın 9 ayında 2,3 milyon ithalat, 3,6 milyon ihracat beyanı kapsamında işlemler gerçekleştirildi.”söz konusu.

Bolat, gümrüklerin de dijitalleştirilip modernleştirildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Bu yıl Edirne-Pazarkule ve Ardahan-Posof-Türkgözü Gümrük Kapısı’nın modernizasyonunu tamamlayarak hizmete açtık. Ağrı-Doğubayazıt-Gürbulak ve Şanlıurfa-Ceylanpınar Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu devam ediyor. Gümrük süreçleri de bir gümrük kapısına dönüştürüldü. BİLGE Gümrük Platformu sayesinde elektronik işlem yapılıyor. Burada özellikle kaçakçılığa karşı “Gümrük Kaçakçılık ve Koruma birimimiz yoğun bir çalışma içerisinde. Bu yıl 27 Ekim itibarıyla 19 milyar 100 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdik. Bunun 3,6 milyar lirası yani yaklaşık 8,8 tonu uyuşturucudur.”

Bakan Bolat, 2024 bütçesi, “Kayıt dışı ekonomiyle mücadele”, “ticaretin düzenlenmesi, geliştirilmesi ve kolaylaştırılması”Ve “Tüketicinin korunması, iş ve hizmetlerin güvenliği ve standardizasyonu”Onun yaklaşımıyla hazırlandıklarına dikkat çekti.

haber-hayrabolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu